Fidget spinners įeis į istoriją? Taip pat apie kolibrius, jo jo ir vilkelius

Fidget spinners įeis į istoriją? Taip pat apie kolibrius, jo jo ir vilkelius

 (96)    (0)

  Naujienos

Įvairūs besisukantys išradimai turėjo daug įtakos pasaulio raidai. Štai, pavyzdžiui, ratas. Jis išrastas labai seniai (3500 m. prieš mūsų erą), bet ir XXI amžiuje dviračiai, motociklai ir automobiliai į priekį juda būtent turėdami ratus. Paskutinis mados klyksmas, priklausantis besisukančių išradimų kategorijai, – fidget spinner.

Galbūt šie paprastučiai, vartotojų širdis užkariavę bei lydimi milžiniško populiarumo, suktukai – tai nuoroda, kad mažesnį ar didesnį pėdsaką istorijoje jie taip pat paliks?

Atsipalaidavimas ir susikaupimas – tai du svarbūs žodžiai, nuolat kartojami kalbant apie šiuos naujus žaislus. Tiesa, net pats pavadinimas – žaislas – ne visai tiksliai apibūdina mūsų aptariamą objektą. Atsižvelgiant į gaminio specifiką norėtųsi jį vadinti antistresine priemone ar fizikos demonstracija. Beje, pastarasis apibūdinimas susijęs ir su mokymusi, nes atrandama, kad toks „fui“ dalykas kaip fizika iš tiesų gali būti visai „oho“.

Konstrukcija ir veikimo principas

Fidget spinner konstrukcija ir veikimo principas nėra sudėtingi. Įrenginio „viduriai“ yra elementarūs guoliai. Kiekvienas suktukas gali turėti skirtingą guolių skaičių. Šie žaislai gaminami tiek iš pigiausios plastmasės, tiek iš geležies arba net iš medžio ar gumos.

Paklausa formuoja ne tik įvairiausių spalvinių variantų suktukų gamybą, bet ir įvairių formų bei tematikos fidget spinner kūrimą. Standartinis fidget spinner žaislo skersmuo neviršija devynių centimetrų. O išradingi vartotojai jau įgudo pasigaminti suktukų iš įvairių parankinių medžiagų, pavyzdžiui, iš lego kaladėlių.

Rinkoje pasirodę sukučiai tokie kompaktiški, tačiau judrūs lyg turėtų motoriuką. Visgi nei kokio variklio, nei baterijų neieškokite. Paslaptis – jau minėti guoliai. Tai žaislo branduolys ir varomoji jėga (kad ir kiek įvairiausių minčių kyla apie fidget spinners naudą, kol kas pasilikime prie įprasčiausio pavadinimo – žaislas). Davus impulsą suktukas atlieka savo funkciją – pajudinate ir mėgaujatės sukimusi.

Galbūt žmones ramina ir įkvepia pats judesio veiksnys. O gal esmė kur kas giliau – juk ir Žemė sukasi aplink savo ašį, tad spineriai yra tarsi prisisiurbę kosminės energijos, todėl turi raminamą poveikį. Visai įdomiai skamba mintis, kad suktukai populiarūs dėl savo dinamiškumo – tarytum sufleruojama, kad žaismingas sukimasis yra lyg lanksčių pasirinkimų iliustracija. Metaforiška.

Blaško ar padeda susikaupti?

Ką tik minėjome apie susikaupimą. Visgi teisybės dėlei verta paminėti ir priešingą nuomonę. Yra teigiančių, kad vadinamieji spineriai kaip tik blaško dėmesį. Tokia nuomonė susidariusi galbūt dėl to, kad fidget spinners įdomūs patys savaime, todėl internete žmonės ieško begalės informacijos bei videosiužetų apie triukus atliekamus su fidget spinner.

O galbūt būtent koncentravimasis į pačius suktukus ir į su jais susijusia informaciją verčia tiek vaikus, tiek suaugusius kasdienius darbus ir pareigas atidėti į šoną? Bet ar tai yra žaislo sukeliama problema ar patys žmonės nesusiskirsto darbų ir laiko pagal prioritetus? T. y. gal suktukas nėra dėmesio nesukaupimo į svarbius dalykus priežastis, o tik pasekmė? Kad ir kaip ten bebūtų, vargu ar kas nors pajėgtų uždrausti šį nepaprastai populiarų žaislą prisidengdamas žalos argumentu.

Kas bendra tarp spinerio ir kolibrio?

Nori ar nenori, bet atrandama sąsaja tarp suktuko ir kolibrio. Porą gramų vargiai tesveriantis paukštukas neįtikėtinai greitai plasnoja ir pasiekia apie 100 km/val. greitį! Suktukai irgi nedidelių gabaritų, ir iš pažiūros (jei nežinotum, kas tai per daiktas) nė neįtartum, kad jie tokie energingi.

Taigi, smulkūs, raumeningo kūno, kompaktiško dydžio, blizgantys, metalo spalvos ir įvairaus dydžio kolibriai, kurių smulkiausieji ne didesni už kamanę, tikrai yra itin panašūs į suktukus ne tik greitumu, vikrumu bei lengvu sparnų plasnojimu, bet ir įvairiausių spalvų plunksnų marginimu.

Suktukai, jo jo ir beibleidai (vilkeliai)

Galima rasti panašumų tarp šiomis dienomis madingųjų suktukų ir kitų dviejų, kadaise itin populiarių, žaislų. Taigi pirmiausia fidget spinnerdažnai lyginami su skridiniais jo jo (originalus angliškas pavadinimas – YoYo). Kadaise praūžusi jo jo mada buvo pavergusi daugelio vaikų širdis. Su jo jo buvo žaidžiama visur – mokyklose, kiemuose, namuose.

Kitas kadaise populiarus žaislas – beibleidas (originalus pavadinimas – beyblade). Tai modernus vilkelio atitikmuo pasižymintis itin lengvu sukimusi ir ryškiomis spalvomis. Tačiau iš kilusio didžiulio šurmulio dėl fidget spinner nesunku suprasti, kad suktukai savo populiarumu gali pranokti ir vieną, ir kitą aukščiau aptartą žaislą.

Internete galima netgi rasti įvairių vaizdelių, kur fidget spinner kovoja su beibleidu. O pasitelkus suktuką bandoma atkartoti jo jo triukus.

Gamintojų fantazija

Atsižvelgdami į fidget spinners populiarumą gamintojai nesnaudžia. Gaminami ne tik skirtingų spalvų sukučiai, bet ir, pavyzdžiui, šikšnosparnio formos – superherojaus Betmeno tematika.

Apsukrūs prekybininkai įsigudrina kombinuoti kelis jaunimo mėgstamus komponentus – populiarias šio sezono spalvas kombinuoja su tam tikromis formomis. Pavyzdžiui švelniai rožinis aptakus spineris turi labiau imponuoti mergaitėms, o juodas suktukas aštriais galais (panašus į japonų nindzės ginklą – žvaigždutę) labiau tiktų berniukams. Skirtingi sukučiai tampa įdomiu laisvalaikio praleidimo būdu, galima tarpusavyje su bendraamžiais ir draugais varžytis, kieno suktukas ilgiau suksis, kas moka daugiau ir įvairesnių triukų ir t. t.

Paprasti triukai su fidget spinner pradedantiesiems

Jeigu Jūs tik ką įsigijote suktuką, pirmiausia Jums reikėtų išmokti pačių paprasčiausių triukų. Bet prieš tai reikia kiek pasitreniruoti elementarių sukimo judesių. Jei paprastas sukimas tarp nykščio ir didžiojo pirštų Jums jau atrodo nesudėtingas veiksmas, tuomet atėjo laikas tobulėti toliau. Išbandykite šiuos paprastus keturis triukus:

1.         Paimkite fidget spinner tarp nykščio ir smiliaus ir pasukite. Šis sukimas yra sudėtingesnis nei prieš tai atliktas sukimas laikant suktuką tarp nykščio ir didžiojo pirštų. Kai išmoksite valdyti suktuką, pamėginkite besisukantį fidget spinner atsargiai perdėti į kitą ranką. Įgūdžiams lavinti pasistenkite vis greitinti suktuko dėliojimą iš vienos rankos į kitą. Patarimas: truputį sulenkite kelius, šis, iš pirmo žvilgsnio nereikšmingas, veiksmas padeda labiau pajusti sukimosi taktą. Kas nori išbandyti dar sudėtingesnį šio triuko variantą turėtų sukti iš karto du suktukus – po vieną kiekvienoje rankoje bei mėginti juos sukeisti vietomis, t. y. iš dešinės rankos suktuką perdėti į kairę, iš kairės - į dešinę. Tokiu abudu abu suktukai kažkuriuo momentu turi sklęsti ore. Bet, kaip jau minėta, šis variantas jau yra sudėtingesnis, skirtas labiau pažengusiems vartotojams.

2.         Padėkite suktuką ant smiliaus ir jį pasukite. Piršto pagalvėle lengvai stumtelėkite fidget spinner nuo smiliaus link didžiojo piršto, nuo didžiojo link bevardžio ir atgal. Taip sudaromas sklendžiančio suktuko įspūdis.

3.         Trečias triukas irgi pradedamas sukant fidget spinner ant smiliaus. Pamėginkite plaštaką pasukioti taip, kad suktukas nenušoktų nuo piršto ir toliau suktųsi.

4.         Paimkite suktuką tarp pirštų kaip pirmame triuke (suktukas turi suktis tarp smiliaus ir nykščio). Pameskite besisukantį fidget spinner per petį ir tą pačia ranka bandykite sugauti suktuką iš apačios už nugaros. Patarimas: lengvam startui bei koncentracijai gerinti galima pirmiausia pamėtyti besisukantį fidget spinner iš vienos rankos į kitą.

 (96)    (0)